Dve hodiny sú lepšie, pán Galko

Autor: Robert Kaliňák | 27.6.2011 o 9:58 | Karma článku: 11,71 | Prečítané:  15284x

Minulý týždeň sa najväčšiemu amatérovi vo vláde v dejinách Slovenska opäť raz podarilo „zahviezdiť" a to hneď dvakrát.  Prichytenie  pri nebotyčnom  klamstve v priamom prenose ho vyviedlo z rovnováhy natoľko, že popri vypisovaní blogov počas pracovnej doby a následnom klikaní na karmu zo všetkých IP adries kancelárie ministra, začal všemožne  zháňať dokumenty, ktoré by aspoň trochu podložili slová, ktoré tára už celý rok. A tak svetlo sveta uzrel ďalší „výnimočný" blog s pripojeným dokumentom (o ktorého obsahu a účele nemá zjavne ani potuchy) o mojom údajnom bačovaní  na ministerstve obrany. Keby tento človek nebol zodpovedný za obranu našej krajiny,  tak sa naozaj len z chuti zasmejem, ale bohužiaľ  takto je to vážnejšie.  Ak  by náhodou niekto ešte netušil o kom je reč, tak o Ľubomírovi Galkovi.  Áno, to je ten minister, ktorý ak práve nie je na dovolenke, radšej obhajuje veľkoobchodníkov pred tabuľami hanby, namiesto toho,  aby zháňal peniaze pre vojakov a ratoval už aj tak dosť podvyživený rozpočet rezortu obrany.

Ale poďme  k veci. V  posledných rokoch  bolo okrem povodní,  Slovensko sužované aj častými lesnými požiarmi s nevyčísliteľnými škodami na majetku a prírode. Z tohto dôvodu sa ministerstvo vnútra  rozhodlo,  že investuje viac ako 100 000 000 Eur do bezprecedentnej obnovy hasičskej techniky, ktorá  v tom čase dosahovala priemerný vek  25 až 30 rokov. Jej katastrofálny stav  priamo ohrozoval  životy a majetky našich občanov. Rovnako sme vyvíjali tlak na zodpovedné inštitúcie,  aby posilňovali aj vlastné kapacity závodných a rezortných hasičských zborov. Ministerstvo obrany obhospodaruje viac ako 100.000 hektárov lesa a stovky nehnuteľností, pričom do tej doby  nedisponovalo prakticky žiadnou adekvátnou technikou, ktorá by bola spôsobilá účinne zasiahnuť v týchto oblastiach a priestoroch. Nakoľko nebolo efektívne budovať vlastné sily, rozhodli sme sa združiť prostriedky. Teda k našim 100.000.000 Eur pridať 6 000 000 eur z ministerstva obrany a urýchlene vybaviť hasičské stanice v bezprostrednej blízkosti vojenských obvodov novou a modernou technikou s adekvátnou zásobou vody, aby sme boli schopní čo najrýchlejšie zasiahnuť. Takúto techniku by malé stanice s relatívne malým počtom výjazdov k civilným udalostiam dostali bez realizácie tohto projektu výrazne neskôr (napr. stanice Krupina, Veľký Krtíš - VO Lešť, Sobrance, Snina VO Valaškovce, Kežmarok, Ľubotín, Lipany VO Javorina a pod). Myslím, že jasné a pochopiteľné. Najviac ma  v tejto súvislosti pobavilo ako sa Galko tváril, že „vypátral" dokument, ktorý sa týkal tohto projektu.  Dokument, ktorý je verejne dostupný  vzhľadom na to, že ide o rozpočtové opatrenie ministerstva financií a ktorý sme  pred troma rokmi spoločne  prezentovali.   Minister Galko teda opäť objavil spolu so svojimi vojenskými spravodajcami teplú vodu a ako vždy opäť nepochopil úlohu štátnych organov, lebo ako som sa dočítal on by tieto peniaze vojakom „nešlohol" , teda radšej by ich nechal zhorieť. K takémuto „bačovaniu" sa  pán Galko ja verejne hlásim a ďakujem, že mi v tomto smere  robíte pozitívne PR.

Druhý hviezdny okamih ministra nasledoval hneď vzápätí keď po skončení rokovania vlády vyhlásil, že letecký útvar MV SR je potrebné presunúť pod MO SR a že pani premiérku bude voziť vo VIP kontajneri lietadla Spartan.  Pravdepodobne uvedená iniciatíva vznikla preto, lebo Galkovi je trápne kúpiť VIP kontajner len pre seba.  V každom prípade tento „originálny" nápad opäť odhaľuje  Galkovu nekompetentnosť. V prvom rade Letecký útvar MV SR  plní širokú škálu úloh, medzi ktoré nepatrí len prevoz našich, či zahraničných ústavných činiteľov po území SR, alebo mimo neho, ale aj veľmi dôležitá  spôsobilosť okamžitej evakuácie slovenských občanov ohrozených na živote a zdraví z oblasti postihnutých vojnovým konfliktom, alebo prírodnou katastrofou. Ale v tomto kontexte najpodstatnejšie je,  že lietadlá s označením vzdušných síl  SR, teda vojenským označením a kódom, majú oproti civilným označeniam lietadiel MV SR zásadnú nevýhodu. Povolenia na prelet cez vzdušné priestory jednotlivých krajín trvajú niekoľkonásobne dlhšie, ako v prípade lietadiel civilných, ba  do niektorých krízových destinácii sa vojenské lietadlo nedostane  vôbec. Napríklad keď sme v minulom volebnom období evakuovali našich občanov z Gruzínska, postihnutého vojenským konfliktom s Ruskom,  do tejto oblasti nemali dopravne lietadlá s vojenským označením vôbec prístup. Čiže v prípade platnosti  Galkovho geniálneho nápadu by sme ich museli nechať tam. Samozrejme je aj niekoľko ďalších zásadných argumentov, ktoré usvedčia autora tejto myšlienky z absolútnej neznalosti.  Napríklad, že vojenské letecké normy sú miernejšie a teda nebezpečnejšie pre pasažierov (je to dané množstvom výnimiek pre vojensky označené lietadlá), čo sa napríklad  mohlo podpísať  pod nehodu poľského špeciálu v Smolensku. O nehode nášho vojenského špeciálu v Hejciach sa pre jeho tragický rozmer pre nás všetkých ani nechcem rozpisovať, nakoľko mnohí z nás tam stratili blízkych a priateľov.  Ešte len tak na okraj spomeniem aj úlohy leteckého útvaru MV SR pri ochrane svedkov závažných trestných činov, kde MV SR zabezpečuje prevozy svedkov nielen do miesta pobytu, ale aj späť na súdne pojednávania, výsluchy a pod.  Určite mimoriadne „nenápadne"  by pôsobilo lietadlo ozbrojených síl na cudzom malom letisku v odľahlej časti Európy alebo sveta.

Na záver by som chcel  poprosiť pána Galka, aby bol menej  kreatívny, lebo namiesto obrany občanov SR ich svojimi nápadmi priamo ohrozuje. Možno by sa mal viac riadiť jedným zo svojich „skvelých" rozkazov , podľa ktorého musí mať po každom pracovnom stretnutí hodinu voľno  J. Možno by taká prestávka mala trvať aj dve hodiny, alebo viac,  aby sa občania SR cítili bezpečnejšie.

R. Kaliňák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?