Prečo sa na Slovensku žije bezpečnejšie?!

Autor: Robert Kaliňák | 13.2.2017 o 8:15 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  59395x

Slovensko patrí v Európe medzi najbezpečnejšie krajiny. Vyplýva to z vývoja kriminality, ktorý sme zverejnili pred pár dňami. Na Slovensku je menej majetkovej kriminality, menej krádeží, lúpeží aj ukradnutých áut.

Teda tých vecí, ktoré najviac trápia našich občanov. Keď sme v roku 2006 prebrali vedenie ministerstva vnútra, na Slovensku sa stalo 1594 lúpeží, vlani to bolo len 526, pokles je o 67 percent.  Kým v roku 2006 ukradli na Slovensku 5 225 automobilov, vlani to bolo len 1671, pokles je 68 percent.  Kým sme v roku 2006 mali 19044 krádeží vlámaním, minulý rok ich bolo len 6260, pokles je o 67 percent. Vlani došlo aj k najmenšiemu počtu lúpeží v bankách, keď sme zaznamenali len 10 takýchto prípadov, z toho osem bolo v Bratislave. Darí sa nám udržiavať aj vysokú objasnenosť trestných činov, ktorá je na úrovni 56 percent. To znamená, že jedného z dvoch páchateľov postavíme pred spravodlivosť. Vysoká objasnenosť trestných činov je aj v Bratislave, kde sme kedysi objasnili len každý piaty prípad a dnes je objasnenosť viac ako 40 percent, čo je v porovnaní veľkých európskych miest tiež úspech.  Medzi bezpečné krajiny patríme aj v porovnaní vrážd, ktoré sa prepočítavajú na 100 000 obyvateľov, kde sme na tom lepšie ako naši susedia – Maďari, Poliaci aj Česi.

Za desať rokov klesol počet trestných činov na Slovensku o 40 percent. Veľmi dobre čísla máme aj v oblasti dopravnej bezpečnosti, keď sme pred desiatimi rokmi mali ročne 600 obetí a dnes sa pohybujeme na hranici 240. To znamená, že asi tritisíc ľudí sa vrátilo zo svojich ciest z práce, zo školy, či z dovolenky domov.

To sú reálne výsledky práce všetkých našich policajtov, za ktoré im treba poďakovať. Aj preto, že v minulom roku museli zvládnuť aj masívne bezpečnostné opatrenia v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sme sústredili predovšetkým do Bratislavy. Napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť historické čísla v kriminalite na celom Slovensku.

Aj tieto čísla sú jasnou odpoveďou všetkým tým „vševedkom“, ktorí sa k práci našich policajtov neustále negatívne vyjadrujú a neustále sa políciu snažia ťahať do politického boja. Tú zmenu k lepšiemu vnímajú aj občania a polícii dnes dôveruje 54 percent ľudí. A  po armáde a prezidentovi je treťou najdôveryhodnejšiu inštitúciou.

S týmito výsledkami sa však nemôžeme uspokojiť, ale tvrdo pracovať aj naďalej, aby sme našich občanov mohli každý rok  a každý deň ubezpečiť, že žijeme v bezpečnejšej krajine a najmä bezpečnej Európe.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?