Prečo sa na Slovensku žije bezpečnejšie?!

Autor: Robert Kaliňák | 13.2.2017 o 8:15 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  59404x

Slovensko patrí v Európe medzi najbezpečnejšie krajiny. Vyplýva to z vývoja kriminality, ktorý sme zverejnili pred pár dňami. Na Slovensku je menej majetkovej kriminality, menej krádeží, lúpeží aj ukradnutých áut.

Teda tých vecí, ktoré najviac trápia našich občanov. Keď sme v roku 2006 prebrali vedenie ministerstva vnútra, na Slovensku sa stalo 1594 lúpeží, vlani to bolo len 526, pokles je o 67 percent.  Kým v roku 2006 ukradli na Slovensku 5 225 automobilov, vlani to bolo len 1671, pokles je 68 percent.  Kým sme v roku 2006 mali 19044 krádeží vlámaním, minulý rok ich bolo len 6260, pokles je o 67 percent. Vlani došlo aj k najmenšiemu počtu lúpeží v bankách, keď sme zaznamenali len 10 takýchto prípadov, z toho osem bolo v Bratislave. Darí sa nám udržiavať aj vysokú objasnenosť trestných činov, ktorá je na úrovni 56 percent. To znamená, že jedného z dvoch páchateľov postavíme pred spravodlivosť. Vysoká objasnenosť trestných činov je aj v Bratislave, kde sme kedysi objasnili len každý piaty prípad a dnes je objasnenosť viac ako 40 percent, čo je v porovnaní veľkých európskych miest tiež úspech.  Medzi bezpečné krajiny patríme aj v porovnaní vrážd, ktoré sa prepočítavajú na 100 000 obyvateľov, kde sme na tom lepšie ako naši susedia – Maďari, Poliaci aj Česi.

Za desať rokov klesol počet trestných činov na Slovensku o 40 percent. Veľmi dobre čísla máme aj v oblasti dopravnej bezpečnosti, keď sme pred desiatimi rokmi mali ročne 600 obetí a dnes sa pohybujeme na hranici 240. To znamená, že asi tritisíc ľudí sa vrátilo zo svojich ciest z práce, zo školy, či z dovolenky domov.

To sú reálne výsledky práce všetkých našich policajtov, za ktoré im treba poďakovať. Aj preto, že v minulom roku museli zvládnuť aj masívne bezpečnostné opatrenia v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sme sústredili predovšetkým do Bratislavy. Napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť historické čísla v kriminalite na celom Slovensku.

Aj tieto čísla sú jasnou odpoveďou všetkým tým „vševedkom“, ktorí sa k práci našich policajtov neustále negatívne vyjadrujú a neustále sa políciu snažia ťahať do politického boja. Tú zmenu k lepšiemu vnímajú aj občania a polícii dnes dôveruje 54 percent ľudí. A  po armáde a prezidentovi je treťou najdôveryhodnejšiu inštitúciou.

S týmito výsledkami sa však nemôžeme uspokojiť, ale tvrdo pracovať aj naďalej, aby sme našich občanov mohli každý rok  a každý deň ubezpečiť, že žijeme v bezpečnejšej krajine a najmä bezpečnej Európe.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ženy, ktorých smrťou sa vykúpila smrť všetkých

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?