reklama

Prečo sa na Slovensku žije bezpečnejšie?!

Slovensko patrí v Európe medzi najbezpečnejšie krajiny. Vyplýva to z vývoja kriminality, ktorý sme zverejnili pred pár dňami. Na Slovensku je menej majetkovej kriminality, menej krádeží, lúpeží aj ukradnutých áut.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

Teda tých vecí, ktoré najviac trápia našich občanov. Keď sme v roku 2006 prebrali vedenie ministerstva vnútra, na Slovensku sa stalo 1594 lúpeží, vlani to bolo len 526, pokles je o 67 percent. Kým v roku 2006 ukradli na Slovensku 5 225 automobilov, vlani to bolo len 1671, pokles je 68 percent. Kým sme v roku 2006 mali 19044 krádeží vlámaním, minulý rok ich bolo len 6260, pokles je o 67 percent. Vlani došlo aj k najmenšiemu počtu lúpeží v bankách, keď sme zaznamenali len 10 takýchto prípadov, z toho osem bolo v Bratislave. Darí sa nám udržiavať aj vysokú objasnenosť trestných činov, ktorá je na úrovni 56 percent. To znamená, že jedného z dvoch páchateľov postavíme pred spravodlivosť. Vysoká objasnenosť trestných činov je aj v Bratislave, kde sme kedysi objasnili len každý piaty prípad a dnes je objasnenosť viac ako 40 percent, čo je v porovnaní veľkých európskych miest tiež úspech. Medzi bezpečné krajiny patríme aj v porovnaní vrážd, ktoré sa prepočítavajú na 100 000 obyvateľov, kde sme na tom lepšie ako naši susedia – Maďari, Poliaci aj Česi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za desať rokov klesol počet trestných činov na Slovensku o 40 percent. Veľmi dobre čísla máme aj v oblasti dopravnej bezpečnosti, keď sme pred desiatimi rokmi mali ročne 600 obetí a dnes sa pohybujeme na hranici 240. To znamená, že asi tritisíc ľudí sa vrátilo zo svojich ciest z práce, zo školy, či z dovolenky domov.

To sú reálne výsledky práce všetkých našich policajtov, za ktoré im treba poďakovať. Aj preto, že v minulom roku museli zvládnuť aj masívne bezpečnostné opatrenia v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré sme sústredili predovšetkým do Bratislavy. Napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť historické čísla v kriminalite na celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj tieto čísla sú jasnou odpoveďou všetkým tým „vševedkom“, ktorí sa k práci našich policajtov neustále negatívne vyjadrujú a neustále sa políciu snažia ťahať do politického boja. Tú zmenu k lepšiemu vnímajú aj občania a polícii dnes dôveruje 54 percent ľudí. A po armáde a prezidentovi je treťou najdôveryhodnejšiu inštitúciou.

S týmito výsledkami sa však nemôžeme uspokojiť, ale tvrdo pracovať aj naďalej, aby sme našich občanov mohli každý rok a každý deň ubezpečiť, že žijeme v bezpečnejšej krajine a najmä bezpečnej Európe. 

Robert Kaliňák

Robert Kaliňák

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister vnútra, už od svojho vstupu do politiky sa venujem bezpečnostnej problematike Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu